Aici putem aminti de 2 proiecte pentru rețele de apă și canal, de construirea unui parc fotovoltaic și de reabilitarea totală a 3 unități de învățământ.
Prima lucrare de apă-canal este finanțată prin Programul Național ,,Anghel Salighny,, și este executată în proporție de de 70%.
Programul Național de Investiții,, Anghel Salighny,, este un proiect guvernamental din România, în valoare de aproximativ 13 miliade de euro, destinat modernizarii infrastructurii locale. Acesta finanțează lucrări de apă, canalizare, stații de epurare, rețele de distribuție a gazelor naturale, precum și reabilitarea drumurilor și a podurilor.
A doua lucrare de apă-canal, este finanțată prin ,,P.N.D.L.,,- Programul Național de Dezvoltare Locală, și este realizată în proporție de 96%.
P.N.D.L,este cel mai mare program guvernamental de finanțare din România, gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației - M.D.L.P.A., destinat modernizării infrastructurii locale.
Lucrările pentru parcul fotovoltaic sunt executate în proporție de 30%. Acesta va produce 150 kw, și va deservi sediul primăriei și al instituțiilor din localitate.
Cătălin Bădescu

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu